21 maja 2024

Ciekawe opisy

O wszystkim co interesujące

Rodzaje barier ochronnych – jakie wyróżniamy?

2 min read
Bariery ochronne drogowe

Rodzajów barier ochronnych jest wiele. Różnią się one wielkością, wyglądem oraz materiałem wykonania. Każdy rodzaj barier dopasowywany jest odpowiednio do konkretnej sytuacji. Poznaj rodzaje barier ochronnych.

Montowanie barier ochronnych

Bariery montowane są przy wielu drogach. Aby spełniały swoją role muszą być najlepszej jakości – czyli być zgodne z normą EN PN 1317. Wszelkie prace muszą być wykonywane według norm GDDKiA. Wiele firm, które świadczą tego typu usługi zajmują się również wynajmowaniem oznakowania tymczasowego i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rodzaje barier ochronnych

Jeśli chodzi o bariery drogowe, to wyróżniamy:

  • bariery drogowe – ich klasyfikacja znajduje się w normie PN EN 1317. Bariery drogowe szereguje się ze względu na poziom powstrzymania, odkształcenie wyrażone szerokością pracującą oraz poziom intensywności zderzenia;
  • zapory drogowe – umieszczane są przy mostach albo drogach o podwyższonym natężeniu ruchu;
  • bariery energochłonne;
  • skrajne bariery drogowe – umieszczane są przy krawędziach jezdni;
  • dzielące bariery drogowe – stosowane są na pasie rozdzielającym jezdnię o przeciwnych kierunkach ruchu.

Szczegółowe wytyczne dotyczące doboru i sytuacji, w których należy stosować bariery ochronne drogowe, można znaleźć w załączniku do Zarządzenia Nr 31 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 23 kwietnia 2010 r. Prawidłowy dobór oraz lokalizacja barier drogowych to kwestia, która w razie wypadku w ruchu lądowym może decydować o życiu lub śmierci. Nie należy więc nigdy bagatelizować funkcji ochronnych barier drogowych.

Bariery drogowe – istotne zastosowanie na drogach

Bariery drogowe produkuje się ze stali. Wszystko dzięki jej cennym właściwościom. Materiał ten jest bardzo odporny i łatwy w formatowaniu. Przez cały czas eksploatacji, który może potrwać nawet kilka lat zachowują swój pierwotny kształt i właściwości. Stal jest materiałem, który w 100% podlega recyklingowi. Co ważniejsze montaż, jak i demontaż barier ochronnych jest bardzo łatwy.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.