21 maja 2024

Ciekawe opisy

O wszystkim co interesujące

Szkolenie okresowe dla służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby

2 min read
Szkolenie okresowe dla służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby

 

 

Szkolenie okresowe dla służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby mają za zadnie uzupełnić wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Prawidłowa realizacja obowiązków służby BHP jest filarem do tego, aby miejsce było bezpieczne i higieniczne. Co warto jeszcze wiedzieć o szkoleniach okresowych?

 

Szkolenie okresowe dla służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby – formy

Jednym ze sposobów szkolenia okresowego dla służby BHP jest samoszkolenie kierowane. Na czym polega? Ważne jest zaangażowanie zewnętrznego podmiotu, który specjalizuje się w BHP. Szkolenie odbywa się przed komputerem, a uczestnik sam decyduje, jak ma wyglądać jego szkolenie. Po ukończeniu szkolenia, należy wypełnić test sprawdzający wiedzę.

Szkolenie takie odbywa się nie rzadziej niż co 5 lat.

 

Szkolenie BHP dla służby – na czym polega i jak wygląda?

Pierwszym pytaniem, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć jest: czym jest służba BHP? Są to osoby, które na co dzień mają do czynienia z zasadami BHP. Ich działania opierają się na pracy z aktami prawnymi, które dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie dla nich obejmują zagadnienia dotyczące:

  • najnowszych aktów prawnych,
  • nowoczesnych rozwiązań techniczno-organizacyjnych,
  • ustaleń okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
  • sposobów ograniczania zagrożeń,
  • innych zagadnień, które związane są z BHP.

 

Kodeks Pracy a szkolenia BHP

Zgodnie z Kodeksem Pracy, przedsiębiorstwo, które zatrudnia powyżej 100 osób ma obowiązek utworzyć służbę BHP. Możliwe jest przekazanie obowiązków inspektora służby BHP, pracownikowi zakładu. Pracownik taki odpowiedzialny jest za zadania oraz realizację programu szkolenia.

 

Zakres szkolenia BHP dla służby

Szkolenia prowadzone są metodą treningowo-warsztatową. Jak wyglądają szkolenia? W jakiej formie są prowadzone? Opierają się głównie o interaktywne mini wykłady, gry oraz ćwiczenia grupowe. Prace wykonuje się w grupach lub indywidualnie. Program szkolenia realizowany jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy w dziedzinie BHP.

 

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.